Vojnička dijeta – Iskustva i kompletno upustvo sa receptima

Kao što već samo ime nagovještava, ovo je stroga, efikasna dijeta, namjenjena brzom gubitku kilograma. Program vojničke dijete nije za one sa slabom voljom, jer zahtjeva odricanje i disciplinu. S druge strane privlačan je jer ne košta puno, i brzo daje dobre rezultate. Pridržavanjem pravila dijete moguće je izgubiti 4,5 – 5 kilograma za samo sedam dana.

Vojnička dijeta popularizovana je osamdesetih godina i ne postoje potvrđeni dokazi da ima bilo kakve veze sa vojskom, mada se smatra da pojedine starješine koriste ovaj program, te na taj način uspiju vojnicima vrlo brzo vratiti formu i regulisati eventualni višak kilograma. Drugačija verzija kaže da je dijeta nastala na klinikama u Americi, te se širila od jednog do drugog korisnika najčešće faksom, pa je zbog tog načina prosljeđivanja koji jako podsjeća na vojničko slanje poruka, nastao njen naziv – vojnička ili mornarička dijeta.  Sve u svemu, kako god da se zvala i kako god da je dobila naziv, ova dijeta dobila je povjerenje mnogih korisnika upravo zbog svoje jednostavnosti i efikasnosti.

Vojnička dijeta je kombinacija veoma niskog unosa kalorija i hemijski kompatibilnih namirnica, koje zajedno udružene aktiviraju veoma brz gubitak kilograma. Sastoji se od dva dijela koji čine sedmodnevni ciklus, tako da naglasak na dijetalnom, prehrambenom programu od tri dana ne otkriva trajanje kompletne dijete, nego samo aktivniji dio sa strogo propisanim namirnicama i količinama. Drugi dio dijete zahtjeva samo kontrolisan unos kalorija, i ne reguliše tačno kakvu hranu trebate jesti, a dozvoljava i užinu između obroka.

Ovaj program savršen je za brz gubitak viška kilograma, naročito kada vam situacija tako nalaže, odnosno ako je pred vama neki važan događaj za koji nemate puno vremena da se spremite.

Kako djeluje?

Gubitak kilograma posljedica je hemijske razgradnje masnoća u vašem organizmu, tako da bi, po mišljenju korisnika, eventualno odstupanje od programa koji je predložen moglo rezultirati neuspjehom, pa je savjet da budete vojnički disciplinovani dok traje ova dijeta. Iako postoji nekoliko sličnih verzija, poželjno je poštovati onu za koju ste se odlučili, ne miješajući namirnice iz neke slične dijete u ovaj plan koji ste već počeli koristiti. Začini koji su dozvoljeni da bi vam obroci bili ukusniji su so i biber – ništa drugo. Unos vode nije ograničen.

Kao što smo već rekli, ovaj program čine dva dijela koji zaokružuju sedmodnevnu cjelinu. Za prva tri dana tu je tačan raspored obroka i njihovih sadržaja. Pridržavanje propisanih pravila je jako bitno želite li uspješne rezultate, a naglasak je na kontrolisanom, relativno niskom unosu kalorija u svakom od obroka u naredna tri dana. Količina od 1100 do 1300 kalorija dnevno je sigurno manja od one na koju je vaš organizam navikao, ali ipak nije toliko rigorozna kao u nekim dijetama koje zahtjevaju dnevni unos od najviše 800 kalorija. Prva tri dana ćete imati po tri obroka dnevno, dok međuobroci ili užine nisu dozvoljene.

Preostala četiri dana dijetalnog ciklusa prati malo blaži režim, s tim da je opet potrebno obratiti pažnju na unos kalorija. Ovaj put granica je malo pomjerena, te je dozvoljena količina od oko 1500 kalorija dnevno. Dakle, u toku ova „slobodna“ četiri dana i jedite malo slobodnije, s tim da opet ne prelazite zadate kalorijske vrijednosti u toku dana. Vježbanjem ćete sigurno pospješiti rezultate ove dijete, te je preporučljivo da iskoristite 1 – 2 sata dnevno na fizičke aktivnosti, ali računajte i da će vam se potreba za hranom povećavati što ste više fizički aktivni tokom dana. Za one koji iz bilo kojih razloga ne mogu, ili ne žele da vježbom dopunjavaju program vojničke dijete, alternativa su šetnje koje su najefektivnije poslije obroka.

Kako ova dijeta zatvara cjelinu po isteku sedmog dana, možete je ponavljati dok ne postignete željene rezultate.

Plan ishrane i pravila

Dan 1. (oko 1300 kalorija)

Doručak:

Dan počnite sa šoljom nezaslađenog čaja (sa kofeinom) ili crne kafe, a ako niste ljubitelj gorkih napitaka, eventualno ih zasladite vještačkim zaslađivačem. Kriška tosta namazana maslacom od kikirikija čini glavninu doručka. Voćni dio je pola grejpfruta, ili čaša soka od cijeđenog, čitavog grejpfruta.

Ručak:

Konzerva tunjevine sa jednom šnitom tosta čini današnji ručak. Čaj ili crna kafa opet su sastavni dio obroka, a po želji si možete iscjediti limun ili narandžu, nakon toga.

tunjevina-i-tost

Večera:

Za večeru si pripremite 100g nemasne piletine ili ćuretine (prsa su najbolji izor). Jedna šolja zelenog pasulja i mrkve učiniće ovaj mesni obrok potpunijim i ukusnijim. Nakon toga zasladite se sa jednom manjom jabukom i polovinom banane. Zaslađivanju tu nije kraj, jer poslije svega slijedi šolja sladoleda od vanilije.

Dan 2. (oko 1200 kalorija)

Doručak:

Iako neke verzije ovog dijetalnog programa propisuju kafu samo prvog dana, ne ustručavajte se piti je svaki dan, jer šolja crne kafe sadrži samo 5 kalorija te ne utiče bitno na dozvoljenu dnevnu količinu. Dakle, šolja crne kafe ili čaja, opet naglašavamo – po potrebi zasladiti umjetnim zaslađivačem, parče tosta i jedno jaje, kuhano ili pečeno. Doručak završite sa pola banane.

Ručak:

Danas birajte između 100g tunjevine i iste količine nemasnog, kravljeg sira. Preporučujemo sir zbog promjene na meniju, jer tunjevinu ćete jesti i sutra. Jedno tvrdo kuhano jaje i 5 – 6 slanih krekera koji će vam nadoknaditi potrebu za pecivom.

Večera:

Viršle ili pileće i slične, nemasne kobasice baza su večernjeg obroka drugog dana, te ih možete skuhati ili malo propeći. Oko 200g brokolija i jedna rendana mrkva obogatiće vašu večeru ukusima, a sa pola banane i još pola šolje sladoleda od vanilije učinite završetak još jednog dana ovog dijetalnog programa – slatkim.

Dan 3. (oko 1100 kalorija)

Doručak:

5 – 6 slanih krekera uz 30g polumasnog, tvrdog sira (3-4 listića) za doručak trećeg dana. Jedna manja jabuka te uvijek dobrodošla – šolja crne kafe ili čaja sa kofeinom. Stevia kao umjetni zaslađivač za ove napitke uvijek je preporučljiva.

Ručak:

Malo oskudniji ručak trećeg dana čini jedno kuhano jaje te jedno parče tosta. Izdržite. Ovo je zadnji dan strogog prehrambenog programa i već od sutra ćete imati malo više slobode u izboru hrane, i malo više dozvoljenih kalorija dnevno. Šolja crne kafe dozvoljena je i nakon ručka.

Večera:

Tunjevina je opet glavni dio obroka, uz šoljicu karfiola i jednu sjeckanu mrkvu. Polovina banane ili dinje uz pola šolje sladoleda od vanilije zasladiće vas ovog trećeg, zadnjeg dana strogo propisanih obroka.

Ako ste se pridržavali datih uputstava, smatrajte da ste uspješno završili ovaj prvi, malo strožiji dio vojničke dijete.

Preostala 4 dana dijetalnog plana

Iako u blažem obliku, naredna četiri dana takođe spadaju u dijetalni program, što podrazumijeva dijetalnu ishranu. Vrsta i količina namirnica koje čine obroke do kraja sedmodnevnog ciklusa su sada više opcionalni nego u prva tri dana, s tim da je jedino pravilo da dnevni unos kalorija ne prelazi 1500.

U nastavku ćemo predložiti neke od obroka koje možete koristiti naredna četiri dana vojničke dijete i to u grupama – doručci, ručci, večere i užine, a na vama je da izaberete po jedan od preporučenih za jedan dan dijete. Koristeći neke od ovih prijedloga imaćete bolju kontrolu nad dnevnim unosom kalorija nego da sami smišljate šta bi mogli jesti do kraja ciklusa, pošto su predloženi obroci već kalorijski odmjereni i prilagođeni pravilima dijetalnog programa. Kombinacije navedenih obroka su dozvoljene i sami odlučite kakvi ukusi vam odgovaraju tog određenog dana.

PRIJEDLOZI ZA DORUČAK:

Jogurt i voće:

Jedna šolja običnog jogurta obogaćena sa par jagoda i bobičastim voćem, te kašikom isjeckanih badema.

Radosno jutro:

Šolja mlijeka, jedna banana i jedna šolja žitnih pahuljica. Takođe, možete pojesti i narandžu.

Tost i jaja:

Jedno jaje umutite sa čajnom kašičicom maslaca i ispecite, ili ispecite na oko po želji, i jedite sa parčetom tosta od čitavih žitarica. Narežite si i jedan paradajz te završite doručak sa avokadom.

dorucak-vojnicka-dijeta

Pecivo i dimljeni losos:

Polovinu peciva (zemička) namažite krem sirom i dodajte oko 30g dimljenog lososa. Začinite tankim šniticama paradajza, krastavca ili crvenog luka.

Zobena kaša s cimetom:

Trećinu šolje zobenih pahuljica prokuhajte sa dvije trećine šolje mlijeka i pola šolje nasjeckane jabuke. Na pripremljenu kašu dodajte dve supene kašike mljevenih oraha i cimet.

Tost sa kruškom i bademovim maslacem:

Jednu krišku tosta sa čitavim zrnima pšenice premažite bademovim maslacem i jedite sa nasječenim komadima kruške.

Smoothie sa bananom i medom:

U blenderu smiksajte jednu šolju sojinog mlijeka, jednu kašiku meda, jednu bananu, dve kašike zobenih pahuljica i kašiku lanenog sjemena.

Proteinska bomba:

Dvije suhe ili polusuhe kobasice servirajte sa jednim meko kuhanim jajetom. Nakon toga zasladite se jednim kivijem.

PRIJEDLOZI ZA RUČAK:

Pecivo s tunom:

Pripremite pola konzerve tune sa četvrtinom šolje bijelog graha, kašikom maslinovog ulja i kašikom limunovog soka. Sve to, zajedno sa par listova salate servirati unutar peciva sa cjelim zrnima pšenice, prosječenom s jedne strane, i jesti kao sendvič. Uz to ili nakon toga pojedite jedan grozd bijelog grožđa.

Proteinska salata:

Jedna šolja nasjeckanog svježeg povrća zajedno sa duplo većom količinom zelene salate. Dodajte tome dve kašike grožđica i dve kašike badema, te jedno tvrdo kuhano jaje. Sve to prekrijte sa dve kašike balsamico preljeva.

Mediteranska plata:

Jedan komad zemičke ili lepinje sa cjelim zrnima pšenice napunite sa 30g feta sira, jednim nasječenim paradajzom, šest maslina i jednom šoljom svježeg špinata. Sve to unutar lepinje prelijte sa po jednom kašikom maslinovog ulja i limunovog soka.

Veggie ručak:

Na šnitu tosta dodajte kašiku pesto umaka, dve kašike rendane mozzarele i kašiku sitno sjeckanog sušenog paradajza. Jedite uz šolju supe od soje.

Vegetarijanska tortilja:

Tortilju sa dodatkom čitavih pšeničnih zrna napunite sa trećinom šolje rendanog Cheddara, četvrtinom šolje crnog graha i sa po četvrtinom šolje sjeckanih paprika i gljiva, dinstanih u maslinovom ulju. Poslužite uz našnitanu četvrtinu avokada.

Tuna – orasi – zelje:

Pripremite dve šolje proljećnog zelja, desetak grama tunjevine, šolju cherry paradajza i tri kašike orasa. Paradajz isjecite na polovine. Preliti sa dve kašike balsamico vinaigrette umaka.

Sendvič od ćuretine:

Na šnitu hljeba premazanu senfom stavite 4 – 5 komada tanko nasječene ćuretine, jednu tanko nasječenu krušku i šnitu švicarskog sira. Sve to zatvorite još jednim komadom hljeba.

Tortilja od crnog graha:

Tri četvrtine šolje crnog graha, jednu četvrtinu avokada i jednu šolju zelene salate, prelijte sa dve kašike salsa umaka i servirajte u dve pšenične tortilje.

PRIJEDLOZI ZA VEČERU:

Smotuljci s piletinom i kikirikijem:

Propecite tri četvrtine šolje nasjeckane piletine sa četvrtinom šolje mladog luka i dve kašike ljutog sosa. Tome dodajte jednu šolju sjeckanog kupusa, brokule, karfiola i mrkve. Sve to umotajte u dve tortilje.

Tortilja sa tikvicama i grahom:

Dve šolje crnog graha i jednu šolju sjeckanih tikvica propecite u dve kašike maslinovog ulja sa dodatkom jedne kašike kima. Smjesom napunite dve tortilje i narendajte 3 – 4 kašike Cheddara preko svega. Zapecite u tavi dok se sir ne otopi. Na kraju prelijte sa dve kašike salse.

vojnicka-dijeta-ishrana

Zapečena piletina s kozijim sirom:

Oko 150g piletine propecite sa tri šolje mladog špinata i jednim nasjeckanim češnjem bijelog luka na dve kašike maslinovog ulja. Sve stavite na dve tortilje ili komad sličnog tijesta, prekrijte sa 30g kozijeg sira i zapecite na 350 stepeni, oko 5 minuta.

Pizza od sira i artičoke sa salatom:

Prekrijte tijesto za pizzu od cjelih zrna pšenice sa tri kašike umaka za špagete, pola šolje konzerviranih srca artičoke, dve kašike parmezana i četiri kašike rendane mozzarelle i pecite oko 10 minuta. Salatu uz pizzu čine tri šolje miješanog zelja, dve kašike pinjola i dve kašike italijanskog preljeva za salatu.

PRIJEDLOZI ZA UŽINU:

(izaberite po dve stvari od navedenih za svaki dan)

  • Jedna šolja dinje sa pola šolje svježeg sira.
  • Jedna jabuka i oko 20 pistacija.
  • Jedna šolja latte-a i jedna mandarina ili klementina
  • 10 komada tortilja čipsa i četvrtina šolje guacamole umaka od avokada.
  • Jedna banana i jedna kašika maslaca od kikirikija na krekeru.
  • Dva hrskava krekera od raži i dve kašike krem sira.
  • Jedna šolja jogurta i jedna šolja miješanog bobičastog voća.
  • 15g grožđica, dve kašike sojinih oraščića, desetak badema i jedna jabuka.
  • Pola šolje sorbeta i oko 15g badema prelivenih čokoladom.
  • Mali paket kokica u vrijednosti oko 100 kalorija.
  • Četiri krekera od cijelog zrna i 15g sira za topljenje.

Napomena: Mjerna jedinica „jedna šolja“ je prisutna i popularna u Americi i iznosi oko 250ml tečnosti, što znači da možete svoje namirnice i sastojke mjeriti većim šoljama za čaj.

jogurt-sumsko-voce

Savjeti za efektivniju dijetu

Šetnja vam može dodatno pomoći da izgubite višak kilograma sa ovom dijetom i to u trajanju od samo 20 – 30 minuta dnevno. Iskoristite tih pola sata dnevno da prošetate opušteno, bez nekih obaveza, oslobođeni od stresa. Ova aktivnost neće vas fizički opteretiti niti umoriti, tako da ćete izbjeći potrebu za dodatnim ili pojačanim obrokom.

Ne izbjegavajte masnoće tokom korištenja plana vojničke dijete. Ni jednu od propisanih ili predloženih namirnica ne tražite u verziji bez masnoća. Iako zvuči kontradiktorno, masnoće će vam na neki način pomoći da se riješite viška masnoća. Ako ih unosite kontrolisano u trajanju dijetalnog programa, obezbjediće da vam osjećaj sitosti traje duže, odnosno utišati hormone koji izazivaju osjećaj gladi. Masnoće aktiviraju metabolizam i tako pomažu brže sagorijevanje kalorija.

Doručkujte kao kralj, ručajte kao princ a večerajte kao siromah. Ova stara, dobra poslovica je zapravo sušta istina. U savršenom svijetu, pola dnevnog unosa kalorija bi trebali obezbjediti doručkom. Ako ipak niste toliki ljubitelj prvog obroka u danu, potrudite se da s njim obezbjedite bar 30% kalorija za danas. Tokom dana vaš metabolizam značajno usporava, tako da ono što pojedete kao večeru, naročito ako je to poslije 18 sati, velikim dijelom se pretvara u zalihe masnoća, a veoma malim dijelom u energiju. Konzumacija ugljenih hidrata najefektivnija je ujutro, dok ih kako dan odmiče treba smanjivati i izbjegavati. To će pomoći vašem metabolizmu da ostane maksimalno aktivan. Doručak pojačan proteinima je pun pogodak.

Prigrlite vitamin C. Vitamin C je poznat protivnik masnoća. Ljudi sa nedostatkom ovog vitamina su podložniji gomilanju kilograma od ljudi sa normalnim nivoom vitamina. Mala količina vitamina C je dovoljna da potakne aktivno pretvaranje masnoća u energiju. Tokom korištenja ovog dijetalnog plana dozvoljeno je onusiti do 400mg vitamina C dnevno. Kao dobar izvor vitamina dodajte jagode za doručak i paradajz ili brokoli za večeru.

Kalcijum je još jedan bitan sastojak u borbi protiv neželjenih masnoća. Ljudi sa nedostatkom kalcijuma skloniji su većem taloženju masnoća i imaju slabiju kontrolu apetita od ljudi sa optimalnom količinom kalcijuma u organizmu. Pored sposobnosti da pomaže u izgradnji mišićne mase te povećanju snage, kalcijum je aktivan sagorijevač masnoća. Upravo zato je sladoled uključen u vojničku dijetu.

Ne izbjegavajte proteine i uvijek im dajte prioritet u odnosu na ugljene hidrate. Potrebu za slanim ne utažujte sa čipsom – izaberite suhu govedinu umjesto njega. Grčki jogurt s bademima je pun rezervoar goriva s kojim treba započeti dan.

Ipak, kao poseban savjet i veoma smislen prijedlog izdvajamo mišljenje korisnika dijete koji kažu da je jako bitno odrediti tačno vrijeme za svaki obrok i strogo ga se pridržavati svaki dan trajanja ovog programa. Upravo onako kako je praksa i u vojsci. Naučite organizam da on sluša vas, a ne vi njega. Ova vojnička preciznost je jos jedan moguć razlog imena ove dijete.

Dozvoljene zamjene dijetalnih namirnica

Ako ste alergični na kikiriki, maslac od kikirikija možete zamijeniti maslacem od badema. Isto tako ako ste vegetarijanac, tunu možete zamijeniti sa bademima. Ako se ipak odlučite zamijeniti još neki od sastojaka koji čine vaš dijetalni obrok, obratite posebnu pažnju na kalorijsku vrijednost namirnice koju unosite u program i pobrinite se da poštujete plan dnevnog unosa kalorija. Korisnici vojničke dijete predlažu limunov sok u čaši tople vode, a protive se pićima koja sadrže umjetne zaslađivače, mada nema naučnih dokaza da to šteti samom dijetalnom planu.

bademi

Nauka iza vojničke dijete

Velikim dijelom vojničku dijetu podržava čista logika. Smanjenim unosom kalorija u vaš organizam, smanjivaće se i vaša tjelesna težina. Poštovaoci ovog dijetalnog programa tvrde da je za smanjenje tjelesne težine najzaslužnija kombinacija određenih prehrambenih artikala, međutim, nauka ne može potvrditi ovu teoriju. Tvrdnje da određene kombinacije namirnica ubrzavaju vaš metabolizam takođe nisu istinite, one jednostavno omogućavaju održavanje aktivnosti metabolizma nešto duže nego inače, ali ga nikako ne ubrzavaju. Hrana bogata proteinima slabije je zastupljena u vojničkoj dijeti od hrane bogate ugljenim hidratima, iako su proteini bolji saveznici metabolizmu od ugljenih hidrata. Tako da gubitak neželjenih kilograma najviše možete zahvaliti restriktivnom unosu kalorija i gotovo ničemu više. Vojnička dijeta se gotovo ni po čemu ne izdvaja od ostalih dijeta sa znatno smanjenim unosom kalorija.

Zaključak

Kratkotrajno korištenje ovog dijetalnog plana nije opasno za zdravlje odraslog čovjeka, međutim, ako ga produžite na period od čak nekoliko mjeseci, postoji opasnost da vam se pojavi nedostatak nekih nutricijenata, neophodnih za normalan rad organizma. Vojničku dijetu nije teško održati jer ne zahtjeva odricanje od bilo čega na duži vremenski period i zahtjeva samo kratkoročne promjene vaših prehrambenih navika. Samim tim, i održavanje vaše tjelesne težine nakon dijete zavisi najviše od toga kakvim se navikama vraćate i koliko ste i sami prijatelj svom organizmu. Kontrolisanim unosom kalorija i ugljenih hidrata izgubićete dosta tečnosti, tako da će od ukupnog gubitka neželjenih kolograma značajan dio biti i voda, a ne samo masnoće. Zato je ova dijeta preporučljiva isključivo kada trebate smršati u kratkom roku, najčešće za neku posebnu priliku.

Naravno, kao i kod svake druge dijete, najbolje bi bilo posavjetovati se sa doktorom prije nego se odlučite za bilo kakav dijetalni program, jer i rezultati i eventualne posljedice u dobroj mjeri zavise od trenutnog stanja vašeg organizma.

Slične dijete

Podeli iskustvo sa ovom dijetom